Drupal satura vadības sistēma

DrupalDrupal ir bezmaksas atvērtā koda satura vadības sistēma, kuru mūsdienās izmanto liels vairums pasaules mājas lapu sākot no personālajiem blogiem līdz uzņēmumu tīmekļa vietnēm, politiskām un pat valdību mājaslapām.

Šī sistēma ir bāzēta uz PHP platformu, un to visbiežāk izmanto dažādu web projektu realizēšanā, jo šo sistēmu var uzinstalēt un praktiski visām populārākajām serveru platformām, piemēram, Apache, Ngix un citām. Drupal arī ideāli strādā uz visām zināmākajām operētājsistēmām sākot no Windows un beidzot ar MacOS, kā rezultātā šīs sistēmas lietotājam būs iespējams to pielāgot ikvienai nepieciešamībai. Vēl viena Drupal priekšrocība ir, ka to var arī pielāgot praktiski ikvienam datubāzu tipam tai skaitā arī MySQL un SQlite, kā rezultātā šai sistēmai ir ļoti plašs izmantojums.

Pirmo šīs vadības sistēmas versiju izlaida 2001. gadā un kopš šī gada ir veiktas jau 7 pamata versijas maiņas, kur katru reizi jaunākā versija tiek uzlabota un papildināta ar dažādām papildus iezīmēm un atjauninājumiem. pati jaunākā Drupal versija tika izlaista 2014. gada 14. janvārī un tās nosaukums ir Drupal 7.26. Tās izmērs ir ap 11 megabaitiem  un tā ietver pamata versiju un dažādus atjauninājumus.

Šī Drupal sistēma ir pieprasīta ne tikai ārzemēs, bet arī Latvijā, jo tajai starp daudzām valodām ir pieejama arī latviešu valoda, kas tikai parāda šīs sistēmas augsto līmeni. Un pateicoties šai valodu pieejamībai pēc sistēmas uzstādīšanas ir ļoti apmācīt dažādu līmeņu lietotājus, lai tie paši spētu veikt darbības šīs sistēmas web pakalpojumu ietvaros.

Bet papildus šai valodu pieejamībai tas, ka Drupal ir atvērtā koda sistēma, tās lietotājiem ir pieejami vairāk nekā 30 tūkstoši dažādu paplašinājumu, kurus tie var izmantot, ali optimizētu šīs sistēmas izmantošanu.

Pašreiz Drupal izmanto vairāk nekā miljons reģistrētu lietotāju, no kuriem aptuveni viena trešā daļa arī piedalās šīs programmas pilnveidošanā. Ja šis galvu reibinošai cipars nepierāda to ka, šī sistēma ir kļuvusi ļoti populāra un izplatība, tad, iespējams, to pierāda tas, ka paši sistēmas veidotāji arī aktīvi un regulāri rīko pasākumus visā pasaulē, lai popularizētu un iepazīstinātu ar savu programmatūru, kā arī nu jau ir sastopami daudz un dažādi čati un forumi, kuros Drupal lietotāji dalās pieredzē un padomos, kā pilnvērtīgāk izmantot šo sistēmu.

Un, lai gan, pirmo reizi šo programmu lietojot, tā var šķist samērā sarežģīta, tā joprojām ir viena no vislabākajām bezmaksas sistēmām, lai veidotu īpaši lielus web projektus, kuriem būs daudz lietotāju.